«CTB Locker» vīruss
Uz Latvijas e-pasta lietotāju adresēm izsūtītajām mēstulēm ar tēmu «Neapmaksāts rēķins» vai «Sūdzība par rēķinu» uzķērušies vairāki desmiti cilvēku, sarunā Latvijas Televīzijas raidījumā «Rīta Panorāma» sacīja «Cert.lv» speciālists Gints Mālkalnietis.
Viņš skaidroja, ka šis vīruss ticis tēmēts uz grāmatvežiem un, kā zināms, mūsdienās informācija, kas atrodas datoros, nereti ir daudz vērtīgāka nekā paši «dzelži».
Mālkalnietis skaidroja, ka datu zaudēšana var pilnībā paralizēt darbu, piemēram, grāmatvežiem.
Viņš norādīja, ka cilvēkiem, kas uzķērušies, nevajadzētu maksāt datu izpirkuma maksu, jo tādā veidā tiek atbalstīta turpmākā vīrusu izstrāde. Viņš aicināja mēģināt atgūt datus ar citām metodēm.
Mālkalnietis sacīja, ka vajag uzmanīties no failiem ar dubultu paplašinājumu piemēram «nosaukums.pdf.exe» - tas nozīmē, ka nosaukumā ir divi punktiņi. Šāds fails norāda uz faktu, ka tur kaut kas nav tīrs, tāpēc nekādā gadījumā šādu failu nevajadzētu vērt vaļā.
«Viena neuzmanīga kustība spēj nodarīt lielus zaudējumus,» sacīja «Cert.lv» speciālists.
Jau vēstīts, ka, atverot mēstules pielikumā esošo failu, dators tiek inficēts ar «CTB Locker» vīrusu, kas šifrē visus datorā esošos failus. Vīruss izplatās caur failu apmaiņas vietnēm, tādām kā failiem.lv, files.inbox.lv un lejup.lv.
Pēc «Cert.lv» rīcībā esošās informācijas, mēstules izsūtītas desmitiem tūkstošu e-pasta lietotāju Latvijā. Vīrusa izplatības upuri ir gan privātpersonas, gan valsts un pašvaldību iestādes, gan uzņēmumi.
Datorvīruss pēc inficēšanās šifrē datorā esošos failus, par atšifrēšanas atslēgu pieprasot izpirkuma maksu. Vīruss sašifrētos failus padara nelasāmus un to pilnīga atgūšana bez rezerves kopijām tehniski nav iespējama.
Krāpnieku mērķis ir saņemt izpirkuma maksu par failu atbloķēšanu, taču «Cert.lv» neiesaka maksāt krāpniekiem, jo tas netieši veicina šādu krimināla rakstura aktivitāšu atbalstu.
«CTB Locker» vīruss Latvijā tiek izplatīts kopš 2014.gada nogales. Izspiedējvīrusa profilaksei var palīdzēt vienīgi datu rezerves kopijas. Aicinām pievērst uzmanību failu paplašinājumiem – nekādā gadījumā neveriet vaļā nezināmus failus ar .exe un .scr paplašinājumiem. Arī zip arhīvs var saturēt kaitnieciskus failus ar šādiem paplašinājumiem.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.